Bolest zad je zpravidla akutní a odeznívá za 2 až 3 týdny.

Každého z nás alespoň jednou v životě bolelo v zádech, méně častá bývá bolest krční páteře (bolest za krkem). Přibližně 8 z 10 osob se během života setkalo s určitým typem bolesti v zádech.

Obvykle není způsobena žádným onemocněním, ale špatnými návyky (špatné držení těla, náhlé pohyby, stres atd.). Často se zhoršuje, protože jí nepřikládáme zásadní význam.

Bolest páteře ve většině případů nebývá chronická, tj. netrvá déle než 3 měsíce, kdy dochází k plnému rozvoji onemocnění. Pokud k tomu však dojde, je léčba poměrně komplikovaná a zdlouhavá.

Bolest zad je způsobena zejména nevhodnými pohyby a stresem

Bolesti zad mohou mít původ v různých strukturách páteře: ve svalech, šlachách, vazech, kloubech, kostech, periostu, meziobratlových destičkách nebo nervových strukturách.

Akutní bolest se většinou objevuje v důsledku poškození při zvedání těžkých břemen nebo při náhlém a nevhodném pohybu. Častou příčinou bolesti je také stres, který může vést k napětí v zádových svalech, což následně vede k vyvolání či zhoršení bolesti zad.

Bolest zad mohou zhoršovat další špatné návyky

Nesprávné držení těla

Nesprávné držení těla

Obezita

Obezita

Používání nízkých, měkkých židlí

Používání nízkých, měkkých židlí

Zvedání těžkých předmětů

Zvedání těžkých předmětů

Delší sezení, řízení nebo ležení

Delší sezení, řízení nebo ležení

Chronická bolest zad je často způsobena degenerativním změnami v páteři, ty se projevují jako změny na malých kloubech obratlů nebo v meziobratlových destičkách.

Hlavní příčinou poškození meziobratlových destiček je předčasné stárnutí. Tyto změny se časem objevují u všech, jsou více či méně znatelné a mohou, nebo nemusí způsobovat potíže.

Co dělat, pokud trpíte bolestí zad

pravidelná fyzická aktivita

Pomoci může pravidelná fyzická aktivita (například chůze nebo plavání), stejně jako cvičení pro uvolnění a posílení zádových svalů.

Odpočinek může být přínosem pouze

Odpočinek může být přínosem pouze, pokud je bolest silná, ne však v případě mírné bolesti.

horké a studené obklady

Vyzkoušet můžete také horké a studené obklady.

masáž

Prospět vám může masáž nebo strečink a posilování svalů.

analgetika

Pokud je bolest silná, užijte analgetika. Je-li to možné, snažte se pokračovat v běžných fyzických aktivitách. To vám pomůže předejít ztrátě svalové hmoty a také posílí zádové svaly.

silné bolesti

V případě silné bolesti, která do jednoho nebo dvou týdnů neustoupí, se obraťte na svého lékaře. Totéž platí při bolesti po pádu či nárazu a v případě, kdy začnete vnímat ztrátu citlivosti a sníženou sílu ve svalech na nohou.

Řešením bolesti zad může být Nalgesin S

I krátkodobá bolest zad může mít negativní dopad na kvalitu vašeho života. Díky Nalgesinu S si můžete od bolesti ulevit včas. Včasné užití léku sníží pravděpodobnost, že budete později potřebovat silnější dávku.

rychlému zmírnění bolesti

Nalgesin S rychle zmírňuje mírnou až středně silnou bolest zad. Účinnou látkou obsaženou v přípravku Nalgesin S je naproxen (ve formě sodné soli),který se rychle rozpouští a vede tak k rychlému zmírnění bolesti.

dlouhodobý účinek

Výhodou léku Nalgesin S je jeho dlouhodobý účinek. Je dostačující užívat jej pouze jednou za 8 nebo 12 hodin. Při bolesti zad je tato skutečnost obzvlášť důležitá, protože léčba obvykle trvá déle. Právě díky dlouhotrvajícímu účinku Nalgesin S pomáhá kontrolovat bolest i během spánku, čímž zlepšuje odpočinek v průběhu noci.

protizánětlivý účinek

Má také protizánětlivý účinek, působí proti bolesti i zánětu.

Obvyklá dávka je 1 tableta každých 8–12 hodin. Vzhledem k tomu, že bolest zad je obvykle silným typem bolesti, můžete na začátku léčby užít dvojitou dávku – 2 tablety přípravku Nalgesin S současně nebo s odstupem jedné hodiny. Po 8–12 hodinách pokračujte užitím 1 tablety.

Více informací o přípravku Nalgesin S najdete zde.

Nalgesin S 275 mg potahované tablety je lék k vnitřnímu užití.
Obsahuje sodnou sůl naproxenu. Čtěte pečlivě příbalový leták.