Menstruace může být též doprovázena bolestí hlavy, nevolností a průjmem.

  • Bolestivá menstruace (dysmenorea) nebo také menstruační křeče či menstruační bolest je nejčastějším problémem souvisejícím s ženskými reprodukčními orgány.
  • Přestože se s tímto problémem potýká až 90 % žen, většina z nich nevyhledá lékařskou pomoc.
  • Intenzita menstruační bolesti se s věkem většinou snižuje.

Hlavní příčinou menstruační bolesti jsou prostaglandiny

Během normálního menstruačního cyklu se v organismu zvyšuje koncentrace některých chemických látek (např. prostaglandinů), což vede k rozvoji bolesti.

Prostaglandiny zužují krevní cévy v oblasti dělohy a způsobují jejich smrštění. Dochází tak rovněž ke snížení přísunu kyslíku a živin, což způsobuje zvýšenou kontrakci dělohy, která je následně příčinou bolesti. Zvýšená hladina prostaglandinů zvyšuje také citlivost nervových zakončení a zintenzivňuje vnímání bolesti.

Tipy, jak zmírnit menstruační bolest

1.

Cvičení a strečink

Cvičení a strečink zvyšují průtok krve a přispívají k uvolňování hormonů souvisejících s pocitem štěstí, ty také pomáhají při snížení intenzity menstruačních křečí.

2.

Nahřívací polštářky

Nahřívací polštářky pomáhají zmírnit menstruační křeče a bolest a zlepšují oběh krve.

3.

jógu a meditaci, případně masáž nebo akupunkturu

Menstruační bolest zmírňují také některé druhy cvičení. Vyzkoušejte třeba jógu a meditaci, případně masáž nebo akupunkturu.

4.

potraviny s obsahem vitaminů E, B1, B6 a s vysokým podílem hořčíku

Některé potraviny s obsahem vitaminů E, B1, B6 a s vysokým podílem hořčíku mohou snížit intenzitu menstruační bolesti a zkrátit dobu jejich trvání.

5.

Jídelníček s nízkým obsahem tuků

Jídelníček s nízkým obsahem tuků může zkrátit trvání a zmírnit intenzitu menstruačních bolestí.

Nalgesin S jako správná volba při bolestivé menstruaci

Nenechte menstruační bolest ovlivňovat váš každodenní život. Nezapomeňte bolest řešit včas, když ještě není příliš silná. Sníží se tak pravděpodobnost, že budete později potřebovat silnější dávku.

rychle zmírňuje bolest

Nalgesin S rychle zmírňuje bolest. Účinnou látkou v přípravku Nalgesin S je naproxen (ve formě sodné soli), který se rychle rozpouští a vede k rychlému zmírnění bolesti.

dlouhotrvající účinek

Výhodou léku Nalgesin S je jeho dlouhotrvající účinek. Je dostačující užívat jej pouze jednou za 8 až 12 hodin. To je obzvláště důležité v případě menstruační bolesti, protože křeče obvykle trvají v rozmezí od 12 do 72 hodin. Dlouhodobé působení Nalgesinu S pomáhá kontrolovat bolest také během spánku, čímž zlepšuje odpočinek v průběhu noci.

protizánětlivý účinek

protizánětlivý účinek. Inhibuje tvorbu prostaglandinů, které jsou příčinou menstruační bolesti.

Užijte Nalgesin S ihned, když se bolest objeví. V průběhu prvních dnů menstruace užívejte Nalgesin S každých 8–12 hodin. Obvyklou dávkou je jedna tableta. Máte-li velké bolesti, můžete nejprve užít dvojitou dávku – 2 tablety přípravku Nalgesin S současně nebo s odstupem jedné hodiny. Po 8–12 hodinách pokračujte užíváním 1 tablety.

Více informací o přípravku Nalgesin S najdete zde.

 

Nalgesin S 275 mg potahované tablety je lék k vnitřnímu užití.
Obsahuje sodnou sůl naproxenu. Čtěte pečlivě příbalový leták.