Bolest kloubů je zpravidla přechodná a odeznívá bez následků, pokud je odstraněna její příčina.

Bolest kloubů je většinou způsobena poškozením kloubu v důsledku námahy nebo nadměrné fyzické aktivity.

Nejčastěji bývají postiženy velké klouby jako kyčle a kolena. Sportovní úrazy, např. pády a nárazy, obvykle způsobují bolest ramene a lokte.

Dlouhodobá bolest kloubu je zpravidla způsobena degenerativními revmatickými chorobami (zánět kloubu, artróza). K rozvoji bolesti přispívá věk, zátěž, poškození kloubní chrupavky a také genetické faktory.

Bolest je obvykle způsobena degenerativními změnami vně kloubu. Tyto problémy se vyznačují bolestí svalových šlach, které jsou připojeny ke stehenní kosti, rameni nebo lokti. Často vznikají po námaze v práci nebo při cvičení.

Bolest kolene většinou způsobuje zatěžování a opotřebení kloubu

Tento typ bolesti je nejčastější u sportovců, kde bývá zátěž kolene extrémní (např. běžci, lyžaři, cyklisté, fotbalisti atd.).

Další příčiny:

  • poškození, opotřebení a degenerativní změny kloubní chrupavky,
  • plochá noha,
  • nadváha.

Co dělat, pokud trpíte bolestí kolene

klid a omezení pohybu

Klid a omezení pohybu mohou být přínosem, pokud je poškození menší. Tento odpočinek by však měl být krátkodobý, aby se předešlo dalším komplikacím v důsledku delší nečinnosti.

tudených obkladů a/nebo ledovou masáží

Pokud je kloub zatěžován, je třeba ukončit aktivitu, která zátěž způsobuje. Bolest můžete zmírnit pomocí studených obkladů a/nebo ledovou masáží. Ke svým aktivitám se můžete vrátit, jakmile bolest odezní.

masáže a horké obklady

Masáže a horké obklady jsou doporučeny u degenerativních změn. Zátěž kolene můžete zmírnit snížením nadváhy. Doporučuje se později volit fyzickou aktivitu, která posílí svaly v okolí kloubu a zvýší jeho pevnost a ohebnost.

Přílišná námaha je nejčastější příčinou bolesti lokte

šlachy a chrupavky loketního kloubu

Šlachy a chrupavky loketního kloubu se nemohou dostatečně rychle přizpůsobit síle, kterou jsou schopny vyvinout svaly. Postižené tkáně zduří a způsobují bolest, která je častá u manuálně pracujících a sportovců.

posílení postižené tkáně

Po klidu by měly následovat cviky zaměřené na posílení postižené tkáně. Postupně zvyšujte komplexitu cvičení.

Co dělat, pokud trpíte bolestí lokte

chladit a masírovat

Ukončete aktivitu, která bolest způsobuje. Zpravidla postačí bolestivé místo několikrát denně chladit a masírovat.

cviky

Po klidu by měly následovat cviky zaměřené na posílení postižené tkáně. Postupně zvyšujte komplexitu cvičení.

Nalgesin S jako správná volba při bolestech kloubů

Pokud vás trápí silná bolest kloubů, užijte Nalgesin S včas. Včasná léčba sníží pravděpodobnost, že budete později potřebovat silnější dávku.

rychlému zmírnění bolesti

Účinnou látkou v přípravku Nalgesin S je naproxen (ve formě sodné soli), který se rychle rozpouští a vede k rychlému zmírnění bolesti.

dlouhodobý účinek

Výhodou přípravku Nalgesin S je jeho dlouhodobý účinek. Je dostačující užívat jej pouze jednou za 8 až 12 hodin. Při bolesti kloubů je tato skutečnost obzvlášť důležitá, protože léčba obvykle trvá déle. Právě díky dlouhotrvajícímu účinku Nalgesin S pomáhá kontrolovat bolest i během spánku, čímž zlepšuje odpočinek v průběhu noci.

potlačuje zánět

Nalgesin S má také protizánětlivý účinek, který potlačuje zánět, jež bývá u bolestí kloubů poměrně častý.

Obvyklá dávka je 1 tableta každých 8–12 hodin.Při velkých bolestech můžete na začátku léčby užít dvojitou dávku – 2 tablety přípravku Nalgesin S najednou nebo s odstupem jedné hodiny. Po 8–12 hodinách pokračujte užíváním 1 tablety.

Více informací o přípravku Nalgesin S najdete zde.

Nalgesin S 275 mg potahované tablety je lék k vnitřnímu užití.
Obsahuje sodnou sůl naproxenu. Čtěte pečlivě příbalový leták.