Pro úlevu od bolesti je třeba volit účinnou medikaci, tedy takové léky, které působí dlouhodobě a mají co nejméně nežádoucích účinků. Měly by ideálně nejen ulevovat od bolesti, ale zároveň odstraňovat její příčinu.

Měli bychom bolest pouze zmírňovat nebo také odstraňovat její příčinu?

Na trhu existuje velké množství léků s různými mechanismy účinku. Některé poskytují účinnou úlevu od bolesti, ale neřeší její příčinu. Nesteroidní antiflogistika, mezi které řadíme také naproxen, mají více účinků – ulevují od bolesti, působí protizánětlivě, snižují tělesnou teplotu a zabraňují srážení krve. Protože inhibují tvorbu prostaglandinů (látky odpovědné za vznik zánětu a bolesti), odstraňují v případě zánětlivé reakce také příčinu bolesti, a to i u zánětlivého revmatického onemocnění, které je rozhodně třeba léčit, v opačném případě totiž dochází k nevratnému poškození organismu.

Lék je zároveň nutné užívat dostatečně dlouho, nebo do doby, než zánět ustoupí. Pokud lék přestanete užívat, jakmile se váš stav mírně zlepší, je to podobné jako uhasit plameny, ale neřešit doutnající žhavé uhlíky, které mohou oheň zase rozdmýchat.  Pokud lék přestanete užívat předčasně, bolest se může vrátit.

Přečtěte si také Co jsou nesteroidní antiflogistika?

Rychlý a dlouhodobý účinek

U některých druhů bolesti (například v případě bolesti hlavy) většina z nás touží zejména po rychlém nástupu účinku. Když lék začne účinkovat a bolest hlavy ustoupí, je nepravděpodobné, že se po několika hodinách po ukončení jeho působení bolest opět objeví. Vhodným řešením jsou tak nesteroidní antiflogistika, která mají rychlý nástup účinku. Další typy bolesti (bolest zad, bolest způsobená zraněním či menstruační bolest) obvykle trvají déle, a proto je potřeba sáhnout po lécích s dlouhodobým účinkem, abyste předešli jejich častému užívání.

Naproxen působí protizánětlivě, má rychlý nástup účinku a zároveň působí dlouhodobě.

Důležitost protizánětlivého účinku

 

Nalgesin S 275 mg potahované tablety je lék k vnitřnímu užití.
Obsahuje sodnou sůl naproxenu. Čtěte pečlivě příbalový leták.