Asi 80 % lidí se během života alespoň jednou setká s akutní bolestí ve spodní části zad, která obvykle trvá dva až tři týdny. K bolesti ve spodní části zad obvykle dochází vlivem zranění vzniklých zvedáním těžkých předmětů, v důsledku prudkého a neopatrného pohybu či stresu, který způsobuje napětí v zádových svalech a spouští nebo zhoršuje bolest dolní části zad.

Pokud je bolest zad krátkodobá a nekomplikovaná, ve většině případů není potřeba navštívit lékaře. Můžete-li se plně pohybovat, měli byste se věnovat pravidelné každodenní fyzické aktivitě.

Doporučuje se cvičit také cviky s pozitivním účinkem na spodní část zad. Podívejte se na naše videa s cviky, které byly připraveny ve spolupráci s rehabilitačním lékařem a fyzioterapeuty v Terme Dolenjske Toplice.

Pozice k úlevě od silné bolesti ve spodní části zad

Pokud vás trápí silná bolest, dva až tři dny si odpočiňte. Pomoci mohou také tyto cviky pro úlevu od bolesti v zádech. Více se dozvíte v následujícím videu.

3w022BqZ0c4

Základní cviky proti bolesti ve spodní části zad

Tyto cviky jsou určeny pro osoby s bolestí ve spodní části zad, která byla zapříčiněna zraněním, operací, degenerativními změnami či napětím. Cvičit je však mohou i ti, kteří chtějí předejít bolesti v zádech.

nqvzWevF-Lo

Cviky byste měli provádět alespoň 20 minut denně, a to pětkrát týdně. Podívejte se na následující video.

Pokročilé cviky na spodní část zad

Tyto cviky jsou určeny pro osoby s bolestí ve spodní části zad a všechny, kteří jí chtějí předejít. Jde o základní cviky pro posílení břišních svalů a středu těla, tyto partie jsou nejdůležitějším krokem pro stabilitu páteře.

xz0Xjz5U8Hs

 

UPOZORNĚNÍ

Ne všechna cvičení jsou vhodná pro všechny. O tom, co by mohlo vyhovovat právě vám, se proto poraďte se svým obvodním lékařem, rehabilitačním lékařem či fyzioterapeutem.

Pokud pociťujete závažnou bolest vzniklou v důsledku pádu, nárazu či dopravní nehody nebo pokud je bolest doprovázena necitlivostí nohou a sníženou sílou svalů na nohou, měli byste vyhledat lékaře.

 

Nalgesin S 275 mg potahované tablety je lék k vnitřnímu užití.
Obsahuje sodnou sůl naproxenu. Čtěte pečlivě příbalový leták.