Ženy, které trpí bolestivou menstruací (dysmenorea), každý měsíc zažívají nepříjemné křeče. Křeče v podbřišku jsou vyvolány stejnými látkami, které se vylučují během porodu a které spouštějí stahy dělohy.

Jak zmírnit menstruační křeče?

Bolest obvykle pomáhá zmírnit teplo, to v oblasti dělohy přispívá k rozšíření cév. Nejčastějším řešením je tedy termofor s teplou vodou, případně popíjení teplých nápojů, třeba bylinkového čaje. Doporučuje se zejména meduňka, protože pomáhá zklidnit křeče a usnadňuje průtok krve. Menstruačním bolestem lze předejít a zmírnit je vhodnou stravou. Měli byste se vyhnout mléku a mléčným výrobkům, cukru, bílé mouce, smaženým pokrmům a stimulantům, jako je káva. Doporučuje se konzumovat dostatek ovoce, zeleniny, ořechů a celozrnných potravin. Pomoci mohou také nenasycené omega 3 mastné kyseliny ve formě potravinových doplňků jako hořčík, zinek, vitamin E a vitamin B1.

Pro zmírnění menstruačního krvácení rovněž omezte konzumaci alkoholu, ten totiž může snižovat množství trombocytů, jejichž role je při srážení krve zásadní. Rozhodně byste neměli užívat kyselinu salicylovou, která zabraňuje tvorbě červených krvinek.

Ženy uvádějí, že menstruační bolest zhoršuje stres. Menstruační cyklus během období stresu je spojován s vyšší intenzitou bolesti. Doporučuje se proto pravidelně cvičit. Se stresovými situacemi i bolestivou menstruací pak může pomoci i akupunktura nebo aromaterapie. Ke zmírnění křečí můžete vyzkoušet zklidňující masti (např. šalvějovou či levandulovou), jimiž břicho jemně promasírujte.

V průběhu bolestivého menstruačního cyklu by ženy měly užívat 1 až 3 tabletky proti bolesti (nesteroidní protizánětlivé léky), ty pomohou zklidnit zánět. Tento dvojí účinek je velmi praktický, protože během periody se snižuje hladina hormonů, čímž následně dochází ke smršťování krevních cév a uvolnění molekul charakteristických pro zánětlivou reakci. Nejdůležitějšími látkami jsou prostaglandiny, jež stojí za nepříjemnými křečemi.

Přečtěte si také Důležitost protizánětlivého účinku

Při silném menstruačním krvácení navštivte gynekologa

Silné menstruační krvácení často vyžaduje návštěvu gynekologa, který posoudí skutečnou příčinu křečí a doporučí vhodnou léčbu. To je důležité, protože silné menstruační krvácení je často spojováno s anémií. V případě intenzivní bolesti a silného krvácení gynekolog provede celkové vyšetření včetně ultrazvuku a pokusí se určit přesnou příčinu obtíží.

Bolestivá menstruace může být primární či sekundární; v prvním případě pro bolest neexistuje zjevná příčina, v tom druhém pak lze příčinu bolesti odhalit. Nejčastější příčinou bývá endometrióza, myomy, zánětlivé změny nebo vliv nitroděložního tělíska s obsahem mědi. Krvácení či křeče mezi menstruacemi mohou indikovat i jiné potíže, proto návštěvu gynekologa neodkládejte.

V případě silného menstruačního krvácení se nedoporučuje horká sprcha nebo horká koupel. Obojí roztahuje cévy v oblasti pánve, což krvácení ještě urychluje. V tomto případě volte chladivé obklady, které snižují průtok krve v děloze, krvácení se tak zmírní.

Přečtěte si také Proč je důležité bolest zastavit včas

Nejčastějším řešením je tedy termofor s teplou vodou, případně popíjení teplých nápojů, třeba bylinkového čaje. Doporučuje se zejména meduňka, protože pomáhá zklidnit křeče a usnadňuje průtok krve.

Polovina žen každý měsíc svou periodu prostě přetrpí

Ženy uvádějí, že menstruační bolest zhoršuje stres. Menstruační cyklus během období stresu je spojován s vyšší intenzitou bolesti.

 

Nalgesin S 275 mg potahované tablety je lék k vnitřnímu užití.
Obsahuje sodnou sůl naproxenu. Čtěte pečlivě příbalový leták.