Bolest velkých kloubů, jako jsou kolena nebo kyčle, na nichž spočívá naše váha, je nejčastěji způsobena opotřebením. Tyto změny vedou následně často také k bolesti zad. Někdy bývá bolest kloubů zapříčiněna degenerativními změnami vně kloubu, v tzv. periartikulární tkáni.

Tyto problémy lze rozpoznat podle bolesti šlach u svalů upevněných na stehenní kost, ramena a loket, potíže se často objevují po fyzické námaze a sportovní zátěži. Tento typ bolesti se od zánětlivé bolesti liší. V případě opotřebeného kloubu (artróza) se bolest dostavuje při pohybu, v klidu je bolest menší, případně zcela mizí. Zanícený kloub pak naopak bolí i v klidovém stavu, bolest se zhoršuje s pohybem a kloub je mnohdy horký na dotek.

Zánět kloubů je obvykle provázen silnou bolestí. Ne každá bolest kloubů však vyžaduje okamžitou lékařskou péči, často si od bolesti můžete pomoci sami.

Jak ulevit od bolesti kloubů?

V případě mírné až středně silné bolesti je vhodné provádět cviky na posílení všech svalových skupin a podporu kardiovaskulárního systému. Toto cvičení je vhodné také při kloubních zánětech. Pokud trpíte nadváhou a máte artrózu kolen či kyčlí, doporučuje se zhubnout, tím bolest kloubů zmírníte. V některých případech, například jsou-li kolenní klouby uvolněné, odborníci radí používat elastické bandáže (ortézy), které zlepšují stabilitu celého kloubu. Při větším poškození kloubů mohou při každodenních úkonech pomoci speciální pomůcky a nástroje pro snadnější česání, otvírání lahví, zapínání knoflíků, obouvání bot atd. Od bolesti si můžete krátce ulevit také tím, že bolavé místo několikrát denně zchladíte pomocí studeného gelového obkladu/polštářku (cryopak). Měli byste rovněž upravit jídelníček – omezte příjem nenasycených tuků, vyhněte se jídlům způsobujícím alergické reakce, konzumujte potraviny s nízkým glykemickým indexem (drůbeží maso, mořské ryby, čerstvé ovoce a zeleninu apod.).

Bez léků proti bolesti to nepůjde

Nesteroidní antiflogistika jsou určena ke zmírnění mírné bolesti. Pokud je bolest silná, je potřeba volit komplexní léčbu. Tento typ léků částečně zmírňuje bolest při zánětu kloubů u revmatoidní artritidy, pro zlepšení kvality života to však není dostačující. Za tímto účelem jsou voleny léky, které ovlivňují imunitní systém, ty pak významně snižují či dokonce zcela odstraňují zánět.

Další informace se dozvíte v článku Důležitost protizánětlivého účinku

Bolest kloubů nemusí vždy automaticky znamenat návštěvu lékaře

 

Nalgesin S 275 mg potahované tablety je lék k vnitřnímu užití.
Obsahuje sodnou sůl naproxenu. Čtěte pečlivě příbalový leták.