Každý z nás bolest vnímá jinak, všichni se ale shodneme, že bolest je nepříjemná a její intenzita se časem mění. Lidé, kteří trpí chronickou bolestí, si často stěžují, že se bolest zhoršuje během noci. Proč tomu tak je, zatím nebylo jednoznačně prokázáno. Naše pozornost během dne možná osciluje mezi mnoha různými aktivitami, rozptyluje nás práce, telefony, pracovní schůzky, domácí práce apod. Veškeré vnější podněty totiž odvádějí naši pozornost od bolesti. Když se během noci zklidníme, mozek má tendenci soustředit se na jedinou věc, kterou jsme nevyřešili - bolest. Bolest je tak v popředí našeho zájmu, a proto ji vnímáme mnohem intenzivněji.
Přečtěte si také článek Trnutí zubů může mít vážné příčiny
Další faktory, které mohou ovlivnit vnímání bolesti
Změna teploty
Na to, jak bolest vnímáme, může mít vliv také změna teploty. Nervová vlákna, která do mozku vysílají signály s informacemi, jestli je teplo, nebo zima, jsou tatáž vlákna, jež fungují jako transmitery bolestivých podnětů. Pokud jsou nervová vlákna poškozená (např. v důsledku zranění), může mozek jakoukoliv změnu teploty vyhodnotit zvýšenou citlivostí, což se následně projeví mravenčením nebo právě mírnou či dokonce ostrou bolestí. Noci jsou většinou studenější, což může mít rovněž vliv na vnímání bolesti. Nižší teploty také zpomalují srdeční rytmus a krevní oběh. To vede k hromadění metabolitů (CO2), které roztahují cévy a tlačí na sousední tkáně včetně nervových zakončení, čímž opět dochází ke zvýšené citlivosti na bolest.
Odpočinek
U některých chronických degenerativních kloubních onemocnění může být noční spánek příčinou další bolesti. Přesné důvody prozatím nejsou známy. Je však pravděpodobné, že se v kloubních spojeních hromadí tekutina a jiné produkty degradace, pokud je kloub delší dobu v klidu. Uvnitř kloubu je kloubní tekutina vždy, během pohybu se ale postupně odplavuje. Během noci, kdy je pohyb zcela minimální, pak dochází k tuhnutí kloubů a následné bolesti. V případě některých zánětlivých postižení kloubů si bolest při spánku můžeme způsobit také tlakem na určitou oblast, příkladem může být třeba bursitida ramene (zánětlivé postižení tíhových váčků v okolí kloubů a šlach).
Virové onemocnění
U některých virových onemocnění, například u pásového oparu (herpes zoster) nebo i u běžného nachlazení, pacienti uvádějí zhoršení bolestí v průběhu noci. To může být způsobeno vyšším množstvím neurotransmiterů (chemické sloučeniny podílející se na transferu nervových stimulů) a hormonů, které napomáhají k detekci bolesti. Lidé mají zároveň v noci větší obavy, což také umocňuje vnímání bolesti.
Co můžete udělat sami, aby vám bylo lépe
Poruchy spánku způsobené nočními bolestmi vedou k únavě a špatné náladě, faktem je, že bolest pak během dne vnímáme o to intenzivněji.
Pokuste se zaměřit se na něco jiného než bolest, přestože tuto taktiku můžete volit pouze během dne a v případě, že bolest není příliš silná.
Ke zmírnění mírné až středně silné bolesti byste na noc měli zvážit tabletku proti bolesti s dlouhodobým účinkem. Díky ní byste se mohli vyspat a odpočinout si, zotavení pak bude snazší. Potýkáte-li se v noci se silnou bolestí, měli byste se poradit s lékařem.
Přečtěte si také Proč je důležité bolest zastavit včas
Nalgesin S 275 mg potahované tablety je lék k vnitřnímu užití.
Obsahuje sodnou sůl naproxenu. Čtěte pečlivě příbalový leták.