Bolest zubů spadá do kategorie vůbec nejsilnější bolesti. Lze ji přirovnat dokonce k akutnímu stavu žlučníkových kamenů. Přestože lidé mají tendenci návštěvu zubaře odkládat kvůli strachu z bolesti, toto chování může vést spíše ke zhoršení stavu a nepříjemným následkům.

Nejčastější příčinou bolesti zubů je zánět zubního nervu, který vzniká v důsledku zubního kazu. Pokud tento stav není řešen včas, zubní kaz eroduje zub do té míry, že bakterie zasáhnou nerv a způsobí zánět.

Jako u všech typů zánětu dochází k otoku a silné bolesti, která začíná pocitem trnutí. Bolest někdy odeznívá nebo se vrací v určitých intervalech. To většinou znamená, že zubní kaz se dostává blíže k nervu. Právě kvůli těmto intervalům, kdy bolest na čas mizí, lidé návštěvu zubaře odkládají.

Pokud je bolest snesitelná, můžete ji zkusit zmírnit i pomocí surovin, které máte doma. Má se za to, že s bolavým zubem může pomoci třeba hřebíček nebo přikládání plátků brambor, na tvář zkuste přiložit i chladivý obklad. Tyto babské rady a různé další domácí postupy nicméně nezaručují skutečnou úlevu. Je však pochopitelné, že jste otevření různým možnostem řešení, jež by vám mohly alespoň částečně ulevit, protože většinou trvá, než se dostanete k odborníkovi.

Pokud vás bolest zubů přepadne během noci a k zubaři se nedostanete, nejvíce vám nejspíš pomohou analgetika a tzv. NSAID (nesteroidní antiflogistika). Díky nim přečkáte dobu do návštěvy zubního lékaře, který odstraní příčinu bolesti. Protože zmiňované léky ulevují od bolesti a zmírňují zánět, nedoporučují se pouze proti bolesti zubů, ale také v případě různých typů zranění a po zubařských zákrocích. Jsou velmi účinné již po užití první dávky.

Přečtěte si také Důležitost protizánětlivého účinku

Při závažných akutních zánětech a zejména v případě, kdy je zánětem postiženo více zubů, léky proti bolesti příliš nepomáhají, a je tedy třeba vyhledat zubaře. Zubní lékařská pohotovost, kde je poskytována akutní a neodkladná péče, většinou bývá k dispozici ve větších městech.

Nejčastější příčinou bolesti zubů je zánět zubního nervu, který vzniká v důsledku zubního kazu.

Zbadanje v zobu je resno opozorilo

Bolest někdy odeznívá nebo se vrací v určitých intervalech. To většinou znamená, že zubní kaz se dostává blíže k nervu.

 

 

 

Nalgesin S 275 mg potahované tablety je lék k vnitřnímu užití.
Obsahuje sodnou sůl naproxenu. Čtěte pečlivě příbalový leták.