Revmatismus může vést k větší či menší rigiditě těla a snížené pohyblivosti, klouby tak mohou být často oteklé a bolestivé. Většina pacientů si stěžuje na pocity píchání či bolesti, které jsou obvykle způsobeny degenerativními změnami kloubů a zánětem.

Revmatická onemocnění jsou často degenerativního původu, bývají doprovázena rovněž zánětlivými, metabolickými a mimokloubními poruchami.

ARTRÓZA

Artróza je nejčastějším revmatickým onemocněním, jež vede k postupné degradaci chrupavky. Výsledkem je pak předčasné opotřebení kloubu. Artróza obvykle postihuje ruce a páteř, a to především v oblasti spodní části zad a krku.

Artróza se obvykle objevuje v důsledku stárnutí, degenerativní změny však mohou souviset také s nesprávným držením těla, intenzivním cvičením, pracovními problémy či s nadváhou. Všechny tyto faktory mohou nadměrně zatěžovat klouby a způsobit jejich opotřebení. Doporučuje se proto vyhnout se zbytečné zátěži již tak oslabených kloubů a upravit svou tělesnou hmotnost.

ARTRITIDA

Artritida je zánětlivé revmatické onemocnění, které nejčastěji postihuje osoby ve věku 30 až 50 let. Artritida je charakterizována otokem zasažených kloubů, bývá doprovázena bolestí, ráno pak často i citlivostí a strnutím kloubů. Kloub je obvykle horký na dotek a pokožka v jeho okolí zarudlá. Časem se může dostavit naprosté strnutí kloubu.

Na rozvoji tohoto onemocnění se významně podílí také genetika a zhoršený stav imunitního systému. Ve většině případů se artritida objevuje nejprve na prstech rukou a nohou, dále pak postihuje kotníky, kolena, lokty a zápěstí. Artritidu lze zmírnit protizánětlivými léky, jež snižují bolest a zánět, zároveň chrání kloub a zpomalují progresi onemocnění.

DNA

Dna je metabolické revmatické onemocnění, kdy se krystalky kyseliny močové hromadí v kloubech a způsobují silnou bolest. Klouby následně otékají, dochází také ke ztluštění tkáně.

MIMOKLOUBNÍ REVMATICKÁ ONEMOCNĚNÍ

Mezi mimokloubní onemocnění řadíme zánět svalů, šlach a vazů. „Tenisový loket“ je ve své podstatě také formou zánětu šlach, s nímž se potýká mnoho atletů.

Bolest je vždy ukazatelem toho, že se v těle něco děje. Lékaře byste měli vyhledat, pokud bolest přetrvává v řádu týdnů či dokonce měsíců, způsobuje vám potíže při chůzi, přetrvává i v klidu, narušuje váš spánek nebo pokud je některá končetina nateklá či zarudlá či pokud pociťujete pocity pálení, mravenčení apod.

Přečtěte si také Důležitost protizánětlivého účinku

Artróza je nejčastějším revmatickým onemocněním, jež vede k postupné degradaci chrupavky. Výsledkem je pak předčasné opotřebení kloubu. Artróza obvykle postihuje ruce a páteř, a to především v oblasti spodní části zad a krku.

Všechny podoby revmatismu

 

Nalgesin S 275 mg potahované tablety je lék k vnitřnímu užití.
Obsahuje sodnou sůl naproxenu. Čtěte pečlivě příbalový leták.